Søg i
komponistbasen

Fødselsår

Dødsår

Genre/kunstform

Profil

Liv og musik

John Vainö Forsman voksede op i Sibelius’ fødeby Hämeenlinna som søn af en finsk fader og en dansk moder. Finlands alliance med Tyskland mod Sovjetunionen under 2. verdenskrig medførte at familien splittedes, og Forsman kom til Danmark hvor han engagerede sig i modstandsbevægelsen. De sidste år af krigen tilbragte han i Sverige og studerede musik på den nuværende Musikhögskolan med Hanns Epstein og Herbert Rosenberg[1] som lærere.

Efter krigen vendte Forsman tilbage til Danmark og blev dansk statsborger. Han gik på konservatoriet med Finn Høffding og Knud Jeppesen som lærere, og frem til 1954 levede han i Danmark. Derefter rejste han med Wien som basis rundt i Europa og fulgte kompositionskurser med Paul Hindemith, Honegger og Dallapiccola.

Fra disse år stammer hans tidlige kompositioner der hovedsageligt er for klaver[2]: De første klaversonater nr. 1 og 2 og Improvisationer (med den oprindelige titel ”Norsk folketone”) opus 6,3 er fra årene frem til 1950 hvor man kan mærke påvirkninger både fra Carl Nielsen-traditionen og Grieg.

> Lyt til musikken via BIS records.

De lidt senere værker som klaversonaterne nr. 3, 4 og 5 fra begyndelsen af 1950’erne viser indflydelse fra den centraleuropæiske mellemkrigs neoklassik/neobarok med Hindemith som den mest udprægede. Forsmann betegnede selv sin musik som tilhørende: ”Den Udviklingslinje indenfor den moderne Musik, som først og fremmest er karakteriseret ved Navne som Schönberg, Hindemith og Fartein Valen, idet man hos dem finder en melodisk Aktivitet, som stræber mod en virkelig Fornyelse og en virkelig Søgen efter nye Veje.”[3] Hertil kan tilføjes elementer fra jazz der dukker op i de senere klaversonater som i nr. 3 med titlen Sonata variato opus 11, 1953 hvor Hindemiths kontrapunkt blandes med jazz-prægede synkoper. Fra disse år stammer også symfonisk balletmusik og en kammeropera for tv med tekst af Finn Methlin, der aldrig blev opført.

I 1957 rejste Forsman til USA og emigrerede derfra til Mexico hvor han fik opholdstilladelse 1960 og oprettede en musikskole for børn, som han ledede 1961-71. I årene frem mod 1985 komponerede han en række store værker: Bl. a. en symfoni 1972 der blev udgivet af Peters i Leipzig, uropført i Berlin og spillet i Bratislava, Helsinki, Stockholm og Rio de Janeiro (men afvist af Statsradiofonien i København)[4], balletmusik og en række spansksprogede ”musicals” for børn. Desuden fortsatte han med at komponerede kortere værker for klaver og kammermusik samt nogle få sange bl.a. til tester af Arnulf Överland. Ingen af disse værker synes at være blevet opført i Danmark.

(JBR)

Noter

[1] I noterne til BIS CD 902 anføres Hilding Rosenberg som hans lærer, men Hilding Rosenberg underviste ikke ved Musikhögskolan i 1940’erne. Forsman nævner Herbert Rosenberg som sin lærer i Stockholm i et brev til Komponist Foreningen.
[2] De fem første klaversonater og improvisationerne op. 6,3 kan høres på internet: http://www.bis.se/naxos.php?aID=BIS-CD-902.
[3] Citeret fra et udateret brev (sandsynligvis fra slutningen af 1940’erne) i Komponist Foreningens arkiv.
[4] Iflg. brev 5. marts 1985, Komponist Foreningens arkiv.

Værkliste

Værker efter KB, SNYK og Komponist Foreningens arkiv.

Op. 1                     8 intermezzi f. pno., Skandinavisk Musikforlag 1945.

Op. 2                     Sonatine nr. 1 f. pno., WH 1946.

Op. 2                     Sonatine nr. 2 f pno., WH 1947.

Op. 3                     Sonate nr. 1 f. pno., 1946, WH.

Op. 4                     Piano ideas, 1. suite, WH 1949.

Op. 5                     Serenade f. strygekvartet, 1950.

Op. 6,3                  5 improvisationer f. pno., 1948.

Op. 8                     Sonate nr. 2 f. pno., 1950.

Op. 11                   Sonata variato (sonate nr. 3) f. pno., 1953, Bärenreiter, Kassel.

Op. 12                   Sonate  nr. 4 f. pno., 1954, Bärenreiter, Kassel.

Op. 13                   Sonate nr. 5 f. pno., 1957[1].

 

Uden opus nr.:

Alfestykker f.4-hd. pno, 1949.

Snefnug, suite miniature pour les enfants f. pno., WH 1950.

Songs of Innocence f. vl. og pno., 1950?

Songs of innocence f. pno. solo, Augener, London 1953.

El Rancherito Juan  “POP-arrangement”, efter 1960.

Como en Rancherito Juan gane’ la Copa Mundial f. 2 sop. og børnekor, efter 1960.

El Rancherito Juan en la Ciedad f. 2 sop. og børnekor, efter1960.

Pancho Villa y Citlali, f. 2 sop. og børnekor, efter 1960.

The Jungle Princess f. 2 sop., og børnekor, efter 1960.

Trouble in Toy Town f. 2 sop. og børnekor, efter 1960.

Break Out in the Big Top f. 2 sop. og børnekor, efter 1960.

The Fisherman’s Tale f. 2 sop,. og børnekor, efter 1960.

Green Weekend f. 2 sop. og børnekor, efter 1960.

Symfoni nr. 1, A Symphonic Song f. ork., 1972, Peters, Leipzig.

 

Uden opus nr. og år.:

5 sange f. mandskor

5 sange fra ”Den sorte vin” f. sop. og pno., tekst: Arnulf Överland.

150 børnesange til spanske tekster.

Alfestykker f. pno.

Ein variiertes Thema f. pno., Bärenreiter[2]

Et lyrisk eventyr, kammeropera, tekst: Finn Methling.

Fenostrata, balletmusik f. ork.

Improvisations, suite II f. pno., Fazer.

Juleoratorium f. børn, tekst: Halfdan Rasmussen f. solo, børnekor og pno.

Notturnos f. pno. Bärenreiter[3].

Piano Ideas f. pno.

Romance f. ob. og pno., Fazer.

Serenade f. strygekvartet.

Serenata in vano f. pno.

Små sogsna sanger f. sop.l og pno.

Sonate nr. 6 f. pno.

Sonate nr. 7 f. pno.

Sonatina divertante f. fl. og pno.

Suite classique f. pno.

Symfonisk ballet f. ork.

The Abandoned Spring f. ork.

Två Ferlin Dikter f. mandskor., Nordiska Musikförlaget.


Noter

[1] Erhvervet af Bärenreiter, men endnu ikke trykt i 1985.
[2] Se note 5.
[3] Se note 5.

Diskografi

Piano Sonatas no. 1-5; 5 Improvisations
Forsman: Piano Sonatas Nos. 1-5 / 5 Improvisations
BIS 1998

John Vainö Forsman

Fulde navn:

John Vainö William Forsman Schrader

Født:

11.08 1924, Hämeenlinna, Tavastehus (FI)

Død:

Oktober 2009, Mexico

Uddannelse:

Pianist og komponist Musikaliska Akademien Stockholm (Herbert Rosenberg, Hans Eppstein), Det Kgl. Danske Musikkonservatorium (Finn Høffding). Kompositionsstudier i Salzburg og Rom (Hindemith), Paris (Honegger) og Firenze (Dallapiccola).

Priser/legater:

Journalist, pianist, musikskoleleder i Mexico 1961-71, musikkonsulent Mexico City fra 1973.

Forlag:

Skandinavisk Musikforlag, Edition Wilhelm Hansen, Nordiska Musikförlaget, Fazer, Bärenreiter (Kassel), Peters (Leipzig), Augener Ltd. (London).

Profil oprettet:

20. september 2013
Kontakt

Dansk
Komponist
Forening

Lautrupsgade 9, 5.sal
DK 2100 København Ø

Telefon (45) 33 13 54 05

dkf@komponistforeningen.dk

Send meddelelse
Find på kort

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev her

Betingelser for DKF nyhedsbrev

Betingelser og vilkår

Læs følgende vilkår og betingelser omhyggeligt, før du tilmelder dig DKFs nyhedsbrev. Såfremt du ikke kan acceptere nedenstående vilkår og betingelser, skal du ikke tilmelde dig DKFs nyhedsbrev.

www.komponistforeningen.dk

Dette website ejes og drives af Dansk Komponist Forening, som er en dansk registreret virksomhed underlagt dansk lovgivning.

Email

Som modtager af DKFs nyhedsbrev modtager du månedeligt et gratis nyhedsbrev i HTML-format.